Vergi ve Mali Konular

Vergi ve Mali Konular

Yapmanız gereken öncelikle bir şirket kurmak.Sonra faturanızın olması. Vending makinelerinde sattığımız ürünlere belli dönemlerde fatura keserek yada kiralanan makinelere aylık fatura kesilerek devlete olan mali yükümlülüğün yerine getirilmesidir, her hangi bir mali vergi kontrolünde sizden istenen Vending makinenizdeki ürünlere zamanında fatura kesip kesmediğinizdir. Bunun dışında güç uygulamalar, büyük envanterler hazırlamak gibi sizi yoracak hiç bir şey yoktur. 

385 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin “2-Otomatik Satış Makineleri ile Yapılan Satışlarda Belge Düzeni” başlıklı bölümünde; vergi usul kanununa göre “Otomatik satış makineleri kullanılmak suretiyle yapılan mal veya hizmet satışlarının, anılan makinelerin aşağıda belirtilen şekilde kullanılması kaydıyla, Tebliğin bu bölümünde yeralan açıklamalar çerçevesinde belgelendirilmesi uygun görülmüştür. 

– Söz konusu makinelerle yapılan mal veya hizmet satışlarına ilişkin bilgiler, makinenin hafızasından silinemeyecek ve değiştirilemeyecek bir şekilde kaydedilecektir. -Kaydedilen bilgilere dışarıdan herhangi bir müdahale yapılamayacaktır. 

-Gün sonunda makineden günlük satış raporu alınabilecektir.

 Bu şartların sağlanması durumunda malın satışı veya hizmetin verilmesi anında Vergi Usul Kanunu’nda yer alan belgelerden herhangi biri düzenlenmeyecek ancak gün sonlarında makineden alınacak raporlara istinaden ‘muhtelif müşteriler’ ibareli bir fatura düzenlenecektir. 

söz konusu otomat satış makinelerine yerleştirilmek üzere taşınan mallar için ‘muhtelif müşteriler’ ibareli sevk irsaliyesi düzenlenecek ve yukarıda bahsi geçen şekilde düzenlenecek faturalar ile irtibatlandırılacaktır. 

Sadece hizmet sunan makinelerde yukarıda bahsedildiği şekilde düzeneğin olmaması durumunda ise gün sonunda cihazda birikmiş paranın sayılarak toplam hasılat tutarı üzerinden ‘muhtelif müşteriler’ ibareli bir fatura düzenlenecektir. 

Ayrıca, söz konusu makineleri farklı işyerlerine yerleştirmek suretiyle komisyon ödenmesi karşılığında komisyon tutarını gösterir faturanın düzenleneceği ise tabiidir.”açıklamaları yer almaktadır. 

otomat makineleri aracılığı ile satışı yapılacak ürünlerin sevki anında muhtelif müşterilere ibareli sevk irsaliyesinin düzenlenmesi ve ürünlerin makinelere konulmasından önce Vergi Usul Kanununun 232’nci maddesinin son fıkrası gereğince fatura düzenlenmesi gerekmektedir.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com

  Cart